Beniamin Miczka

Pełnomocnik Zarządu ds. stypendiów

kom.: 603 363 575 | e-mail: beniamin.miczka@uni.opole.pl

Wyciąg z Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Opolskiego

Rozdział I

Przepisy ogólne

§ 5

O przyznanie świadczeń mogą ubiegać się wszyscy studenci niezależnie od formy studiów (stacjonarne, niestacjonarne, wieczorowe) będący:

  • obywatelami polskimi z zastrzeżeniem art. 194 Ustawy,
  • lub cudzoziemcami, o których mowa w art. 43, ust. 2 z zastrzeżeniem ust. 5 i 5a Ustawy.

§ 6

  1. Świadczenia, o których mowa w § 4 ust.1 pkt 1, 2 i 3 (stypendium Rektora, socjalne i specjalne dla osób niepełnosprawnych) student otrzymuje w roku akademickim przez okres 9 miesięcy. Rektor w porozumieniu z Samorządem może ten okres przedłużyć do 10 miesięcy, jeżeli środki finansowe funduszu pomocy materialnej dla studentów zabezpieczają wypłatę tych świadczeń.
  1. Studenci, którzy kontynuują studia w uczelni zagranicznej w ramach programów SOCRATES, LEONARDO da VINCI oraz porozumienia międzyrządowego, zakwalifikowani na studia semestralne w Instytucie im. A. Puszkina w Moskwie mają prawo ubiegać się o świadczenia w Uczelni.

§ 7

  1. Student, który studiuje równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać świadczenia tylko na jednym, wybranym przez siebie kierunku. Wybór kierunku następuje poprzez złożenie oświadczenia wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia.
  1. Studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, nie przysługują świadczenia, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.
  1. Nie może otrzymać świadczeń także student, który ukończył już jeden kierunek studiów z tytułem zawodowym magistra lub równorzędnym oraz student, który po ukończeniu studiów pierwszego stopnia rozpoczął naukę na kolejnych studiach pierwszego stopnia.
  1. Student otrzymujący świadczenie jest obowiązany niezwłocznie powiadomić Uczelnię o wystąpieniu którejkolwiek okoliczności, o których mowa w ust. 2 i 3, mających wpływ na prawo do świadczeń.
  1. Skreślenie z listy studentów lub ukończenie studiów w rozumieniu Ustawy powoduje wstrzymanie świadczeń. Wypłatę świadczeń wstrzymuje się od następnego miesiąca po ukończeniu studiów lub skreśleniu, z wyjątkiem skreślenia z powodu niezaliczenia semestru zimowego (wypłatę wstrzymuje się od miesiąca marca).

§ 8

  1. Świadczenia, z wyjątkiem świadczenia, o których mowa w § 4, ust. 1 pkt. 4 (stypendium ministra za wybitne osiągnięcia), nie przysługują:
  • w czasie urlopu od zajęć,
  • w czasie oczekiwania na powtarzanie semestru,
  • w czasie zgody na przedłużenie złożenia egzaminu dyplomowego.
  1. Student, który po przyznaniu mu świadczeń otrzymał zgodę na urlop, traci prawo do pobierania tych świadczeń od miesiąca, w którym rozpoczął urlop.

§ 9

  1. W przypadku ustalenia, że student uzyskał świadczenie na podstawie nieprawdziwych danych lub fałszywego oświadczenia, Rektor lub Dziekan wstrzymuje wykonanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia (wstrzymuje wypłatę świadczenia).
  1. Nienależnie pobrane przez studenta świadczenia podlegają zwrotowi pod rygorem odpowiedzialności dyscyplinarnej i są przekazywane na fundusz pomocy materialnej.
  1. Wypłaty przyznanych świadczeń dokonywane są w terminie do 20 dnia danego miesiąca z zastrzeżeniem, że pierwsza wypłata świadczeń w roku akademickim następuje do końca listopada (z wyrównaniem za miesiąc październik), a pierwsza wypłata w semestrze letnim następuje  do końca marca.
  1. Warunkiem wypłaty świadczeń jest odebranie przez studenta decyzji stypendialnej.
  1. Rektor w uzasadnionych przypadkach, w porozumieniu z Samorządem, może zmienić terminy wypłat przyznanych świadczeń, o których mowa w ust. 3 i 4 informując o tym Dział i Kwesturę.
  1. Wypłata świadczeń odbywa się w terminach zgodnych z harmonogramem ustalanym przez kierownika Działu w porozumieniu z Kwesturą.
  1. Świadczenia przelewane są na konta osobiste studentów. Student jest zobowiązany do podania osobistego numeru konta, który wprowadza do systemu USOSweb.

Rozdział II

Stypendium Socjalne

§ 11

  1. Stypendium socjalne stanowi świadczenie dla studenta będącego w trudnej sytuacji materialnej.
  1. Obowiązkiem studenta ubiegającego się o przyznanie stypendium socjalnego jest rzetelne, zgodne z prawdą przedstawienie i udokumentowanie swojej sytuacji materialnej.
  1. Student ubiegający się o przyznanie stypendium socjalnego po uprzednim elektronicznym zarejestrowaniu i wypełnieniu oświadczenia o dochodach oraz wniosku (załącznik nr 1 do Regulaminu)  na platformie USOSweb składa w Dziale wersje papierowe  wraz z wymaganą dokumentacją w terminach:
  • do 10 października (studenci przyjęci na I rok) oraz studenci odbywający
    we wrześniu praktyki),
  • do 30 września (studenci II-VI roku),
  • do 15 marca (studenci przyjęci na studia w semestrze letnim).

Wnioski o przyznanie stypendium socjalnego złożone w sierpniu i wrześniu
są traktowane jak złożone do 10 października danego roku.

  1. Student może złożyć wniosek o przyznanie stypendium socjalnego także po upływnie terminów o których mowa w ust. 3. Jeżeli wniosek wpłynie do Działu do 10 dnia danego miesiąca stypendium socjalne zostaje przyznane od danego miesiąca
    bez wyrównania za poprzednie miesiące. Wypłata następuje najpóźniej do końca następnego miesiąca po złożeniu wniosku.

§ 12

  1. Stypendium socjalne jest przyznawane przez Dziekana na okres roku akademickiego,
    z wyjątkiem przypadku, gdy ostatni rok studiów zgodnie z planem studiów trwa jeden semestr lub pierwszy rok studiów rozpoczyna się od semestru letniego. W takim przypadku stypendium przyznaje się na okres do 5 miesięcy.
  1. Podstawą przyznania stypendium socjalnego jest średni dochód netto na jednego członka rodziny za ostatni rok podatkowy tj. od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego rok akademicki, z  zastrzeżeniem § 13, ust. 5 oraz od ust. 7 – 13.
  1. Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania
    się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez:
  • studenta;
  • małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
  • rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów – do ich ukończenia oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
  1. Student może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 3:
  • w przypadku, gdy nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdził ten fakt w złożonym oświadczeniu oraz spełnia jedną
    z następujących przesłanek:
  • ukończył 26. rok życia
  • pozostaje w związku małżeńskim
  • ma na utrzymaniu dzieci, o których mowa w ust. 3 pkt 2,
  • lub jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
    • posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym,
    • posiada stałe źródło dochodów w roku bieżącym,
    • jego miesięczny dochód w okresach, o których mowa w lit. a i b, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwoty określonej w art. 5 ust. 1 i kwoty określonej w art. 6 ust. 2 pkt 3 Ustawy o świadczeniach rodzinnych,
    • nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdzi ten fakt w złożonym oświadczeniu.
  1. Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego
    do ubiegania się o stypendium socjalne, ustala się na zasadach określonych w Ustawie o świadczeniach rodzinnych z uwzględnieniem ust. 3, z zastrzeżeniem, że do dochodu nie wlicza się:
  • dochodów ujętych w art. 179, ust. 5 Ustawy,
  • dochodów nie wymienionych w art. 3, pkt 1, lit. c Ustawy o świadczeniach rodzinnych, np. zasiłków rodzinnych, dodatków do zasiłków rodzinnych, świadczeń opiekuńczych (zasiłki pielęgnacyjne, świadczenia pielęgnacyjne), świadczeń z opieki społecznej (zasiłki stałe, okresowe, celowe) i in,
  • kwot przeznaczonych na alimenty płacone przez członków rodziny studenta
    na rzecz innych osób.

§ 13

  1. Podstawowymi dokumentami warunkującymi przyznanie świadczeń, w tym potwierdzające dochód w rodzinie studenta – wykaz dokumentów.
  1. W uzasadnionych przypadkach odpowiednio Dziekan, Rektor, Wydziałowa Komisja Stypendialna lub Odwoławcza Komisja Stypendialna, mogą zażądać doręczenia zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i rodziny studenta oraz uwzględnić ją w postępowaniu.
  2. W przypadku niedostarczenia przez studenta zaświadczenia, o którym mowa
    w ust. 2 odpowiednio Rektor, Dziekan, Wydziałowa Komisja Stypendialna
    lub Odwoławcza Komisja Stypendialna może wezwać studenta do przedstawienia wyjaśnień. Niezłożenie wyjaśnień w wyznaczonym terminie skutkuje odmową przyznania stypendium socjalnego.
  1. Student otrzymujący alimenty ma obowiązek przy każdej zmianie decyzji ustalającej ich wysokość, przedstawić w Dziale aktualny wyrok sądowy zasądzający alimenty
    lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem. Jeżeli kwota otrzymywanych alimentów jest niższa od kwoty podanej w wyroku sądu lub ugodzie sądowej należy przedłożyć przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymywanych alimentów oraz zaświadczenie komornika o częściowej, a w przypadku niepłacenia alimentów o całkowitej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów lub informację właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku z brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą, jeżeli dłużnik zamieszkuje za granicą.
  1. W przypadku zmiany sytuacji rodzinnej, która nastąpiła w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki lub po tym roku, polegającej na zmianie składu rodziny w związku z zasądzeniem świadczeń alimentacyjnych od jednego z rodziców na rzecz studenta lub jego rodzeństwo do dochodu rodziny studenta przyjmuje się wysokość miesięczną zasądzonych alimentów. W składzie rodziny nie uwzględnia się osoby rodzica, od którego zostały zasądzone alimenty oraz jego dochodów.
  1. W przypadku, gdy członek rodziny osiąga dochody poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, dokonuje się ich przeliczenia na podstawie średniego kursu walut ogłaszanego przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedniego roku kalendarzowego.
  1. W przypadku gdy członek rodziny uzyska poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej dochód, którego nie osiągał w roku kalendarzowym stanowiącym podstawę ustalenia prawa do stypendium socjalnego, przeliczenia tego dochodu dokonuje się na podstawie średniego kursu walut obcych z ostatniego dnia roboczego miesiąca następującego
    po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty.
  1. Student jest zobowiązany do poinformowania Działu o uzyskaniu nowego tytułu dochodu swojego i członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki oraz po tym roku jeśli dochód istnieje w dniu składania wniosku
    o stypendium socjalne. Jeśli dochód został uzyskany w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki ustalając dochód rodziny studenta dochód ten dzieli się przez liczbę miesięcy, w którym został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do stypendium socjalnego.
  1. W przypadku gdy dochód został uzyskany po roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki dochód rodziny studenta powiększa się o kwotę uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w dniu ustalania prawa do stypendium socjalnego.
  1. W przypadku, gdy dochód rodziny powiększony o uzyskany przez członka rodziny studenta dochód powoduje utratę lub zmniejszenie świadczeń świadczenia nie przysługują lub zostają zmniejszone od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od uzyskania dochodu.
  1. W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny studenta w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki lub po tym roku, przed ustaleniem prawa do stypendium socjalnego ustalając dochód rodziny, nie uwzględnia się dochodu utraconego.
  1. W przypadku utraty dochodu prawo do świadczeń ustala się od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, a kiedy utrata dochodu jest powiązana z uzyskaniem innego tytułu dochodu od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od uzyskania dochodu, nie wcześniej jednak niż od  miesiąca złożenia wniosku.
  1. Zamknięty katalog dochodów uzyskanych i utraconych określa Ustawa o świadczeniach rodzinnych.
  1. Student ma obowiązek poinformować Dział o wszelkich zmianach zachodzących w składzie jego rodziny, np. w przypadku  zwiększenia lub  zmniejszenia się liczby członków rodziny, w tym także z powodu osiągnięcia przez dziecko pobierające naukę 26 roku życia oraz o zaprzestaniu nauki w trakcie  roku akademickiego przez rodzeństwo lub dziecko studenta, które ukończyło 18 lat. W takich przypadkach prawo do stypendium socjalnego ustala się ponownie w trakcie roku akademickiego.

§ 14

  1. Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymywać stypendium socjalne zwiększone z tytułu:
  • zamieszkania w Domu Studenta lub w obiekcie innym niż Dom Studenta, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do Uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie,
  • zamieszkania w domu studenta lub w obiekcie innym niż Dom Studenta,
    w przypadkach, o których mowa w pkt. 1, z niepracującym małżonkiem
    lub dzieckiem studenta.
  1. W przypadku ubiegania się o zwiększenie stypendium socjalnego z tytułu określonego w ust. 1 pkt 2 student składa wniosek w Dziale wraz z zaświadczeniem z urzędu pracy o zarejestrowaniu małżonka jako osoby pozostającej bez pracy, akt urodzenia dziecka lub prawomocny wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie lub inne zaświadczenie w sprawie przysposobienia dziecka przez studenta wraz z udokumentowanymi dochodami oraz potwierdzenie obowiązku wniesienia opłaty
    za dziecko, w przypadku zamieszkania w Domu Studenta lub zaświadczenie o tymczasowym zameldowaniu dziecka, w przypadku zamieszkania w obiekcie innym niż Dom Studenta.
  1. Jeżeli o zwiększenie stypendium socjalnego ubiega się małżeństwo studenckie wówczas dodatek mieszkaniowy z tytułu zakwaterowania dziecka przysługuje tylko jednemu z nich.
  1. Zwiększenie stypendium socjalnego z tytułu zamieszkania w innym obiekcie niż Dom Studenta przyznawane jest na wniosek studenta w przypadku, gdy codzienny dojazd z miejsca zamieszkania do uczelni utrudniałby studiowanie. Do wniosku student dodatkowo dołącza poświadczenie zameldowania na pobyt czasowy w innym obiekcie niż Dom Studenta lub umowę najmu albo oświadczenie, gdy wcześniej była złożona umowa najmu na czas nieokreślony.
  1. Student zamieszkujący w domu studenta, będący uprawnionym do 100% zniżki na mocy Regulaminu Domu Studenta Uniwersytetu Opolskiego lub decyzji Rektora nie może otrzymywać stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości. Pracownicy administracji Domów Studenta powiadamiają Dział o uzyskaniu 100% zniżki przez studentów.
  1. Student traci  prawo do zwiększenia stypendium socjalnego w przypadku wykwaterowania z Domu Studenta jego i odpowiednio małżonka albo dziecka od następnego miesiąca po wykwaterowaniu. Informację o wykwaterowaniu pracownicy administracji Domów Studenta wprowadzają do systemu USOSweb w dniu wykwaterowania. Obowiązek poinformowania Działu o wykwaterowaniu współmałżonka lub dziecka spoczywa na studencie.
  1. Pracownicy administracji Domów Studenta przekazują do końca października do Działu oświadczenia o zaktualizowanej w systemie USOSweb bazie zakwaterowanych studentów wraz z zobowiązaniem nanoszenia na bieżąco zmian kwaterunkowych studentów.
  1. Student, któremu zostało przyznane zwiększenie stypendium socjalnego w związku z zamieszkaniem w Domu Studenta lub w innym obiekcie niż Dom Studenta zobowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia Działu o każdej zmianie adresu pobytu czasowego, o wymeldowaniu się jego, małżonka lub dziecka oraz przedstawienia nowej umowy najmu, a także o podjęciu pracy przez małżonka.
  1. W obiekcie innym niż Dom Studenta zwiększenie stypendium socjalnego przysługuje od miesiąca zawarcia umowy lub tymczasowego zameldowania, do 30 czerwca lub miesiąca, w którym nastąpiło wykwaterowanie.
  1. Dział ma obowiązek powiadomić na piśmie pracowników administracji Domów Studenta o przyznaniu zwiększenia stypendium socjalnego zakwaterowanym w Domach Studenta studentom.