Paweł Sujak

Pełnomocnik Zarządu ds. socjalnych

kom.: 576 023 272 | e-mail: psujak@uni.opole.pl

Wyciąg z Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Uniwersytetu Opolskiego

 

§ 5

O przyznanie świadczeń mogą ubiegać się wszyscy studenci niezależnie od formy studiów (stacjonarne, niestacjonarne, wieczorowe) będący:

  • obywatelami polskimi z zastrzeżeniem art. 194 Ustawy,
  • lub cudzoziemcami, o których mowa w art. 43, ust. 2 z zastrzeżeniem ust. 5 i 5a Ustawy.

§ 6

  1. Świadczenia, o których mowa w § 4 ust.1 pkt 1, 2 i 3 (stypendium Rektora, socjalne i specjalne dla osób niepełnosprawnych) student otrzymuje w roku akademickim przez okres 9 miesięcy. Rektor w porozumieniu z Samorządem może ten okres przedłużyć do 10 miesięcy, jeżeli środki finansowe funduszu pomocy materialnej dla studentów zabezpieczają wypłatę tych świadczeń.
  1. Studenci, którzy kontynuują studia w uczelni zagranicznej w ramach programów SOCRATES, LEONARDO da VINCI oraz porozumienia międzyrządowego, zakwalifikowani na studia semestralne w Instytucie im. A. Puszkina w Moskwie mają prawo ubiegać się o świadczenia w Uczelni.

§ 7

  1. Student, który studiuje równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać świadczenia tylko na jednym, wybranym przez siebie kierunku. Wybór kierunku następuje poprzez złożenie oświadczenia wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia.
  1. Studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, nie przysługują świadczenia, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.
  1. Nie może otrzymać świadczeń także student, który ukończył już jeden kierunek studiów z tytułem zawodowym magistra lub równorzędnym oraz student, który po ukończeniu studiów pierwszego stopnia rozpoczął naukę na kolejnych studiach pierwszego stopnia.
  1. Student otrzymujący świadczenie jest obowiązany niezwłocznie powiadomić Uczelnię o wystąpieniu którejkolwiek okoliczności, o których mowa w ust. 2 i 3, mających wpływ na prawo do świadczeń.
  1. Skreślenie z listy studentów lub ukończenie studiów w rozumieniu Ustawy powoduje wstrzymanie świadczeń. Wypłatę świadczeń wstrzymuje się od następnego miesiąca po ukończeniu studiów lub skreśleniu, z wyjątkiem skreślenia z powodu niezaliczenia semestru zimowego (wypłatę wstrzymuje się od miesiąca marca).

§ 8

  1. Świadczenia, z wyjątkiem świadczenia, o których mowa w § 4, ust. 1 pkt. 4 (stypendium ministra za wybitne osiągnięcia), nie przysługują:
  • w czasie urlopu od zajęć,
  • w czasie oczekiwania na powtarzanie semestru,
  • w czasie zgody na przedłużenie złożenia egzaminu dyplomowego.
  1. Student, który po przyznaniu mu świadczeń otrzymał zgodę na urlop, traci prawo do pobierania tych świadczeń od miesiąca, w którym rozpoczął urlop.

§ 9

  1. W przypadku ustalenia, że student uzyskał świadczenie na podstawie nieprawdziwych danych lub fałszywego oświadczenia, Rektor lub Dziekan wstrzymuje wykonanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia (wstrzymuje wypłatę świadczenia).
  1. Nienależnie pobrane przez studenta świadczenia podlegają zwrotowi pod rygorem odpowiedzialności dyscyplinarnej i są przekazywane na fundusz pomocy materialnej.
  1. Wypłaty przyznanych świadczeń dokonywane są w terminie do 20 dnia danego miesiąca z zastrzeżeniem, że pierwsza wypłata świadczeń w roku akademickim następuje do końca listopada (z wyrównaniem za miesiąc październik), a pierwsza wypłata w semestrze letnim następuje  do końca marca.
  1. Warunkiem wypłaty świadczeń jest odebranie przez studenta decyzji stypendialnej.
  1. Rektor w uzasadnionych przypadkach, w porozumieniu z Samorządem, może zmienić terminy wypłat przyznanych świadczeń, o których mowa w ust. 3 i 4 informując o tym Dział i Kwesturę.
  1. Wypłata świadczeń odbywa się w terminach zgodnych z harmonogramem ustalanym przez kierownika Działu w porozumieniu z Kwesturą.
  1. Świadczenia przelewane są na konta osobiste studentów. Student jest zobowiązany do podania osobistego numeru konta, który wprowadza do systemu USOSweb.

 

Rozdział III

Stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych

§ 15

  1. Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student z tytułu niepełnosprawności potwierdzonej orzeczeniem właściwego organu, niezależnie
    od innych świadczeń pomocy materialnej, na jednym, wskazanym przez studenta, kierunku studiów.
  1. Student ubiegający się o przyznanie stypendium specjalnego dostarcza do Działu orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (może być kopia) przynajmniej na jeden dzień przed wypełnieniem elektronicznego wniosku . Wypełnia elektronicznie w USOS-web i drukuje wniosek o przyznanie stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych (załącznik nr 5 do niniejszego Regulaminu). Wydrukowane dokumenty dostarcza, najlepiej osobiście przedstawiając jednocześnie do wglądu oryginał orzeczenia
    o stopniu niepełnosprawności w terminach:
  • do 10 października (studenci przyjęci na I rok oraz studenci odbywający
    we wrześniu praktyki),
  • do 30 września (studenci II-V roku),
  • do 15 marca (studenci przyjęci na studia w semestrze letnim)

Wnioski o przyznanie stypendium specjalnego złożone w sierpniu i wrześniu
są traktowane jak złożone do 10 października danego roku.

  1. Stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych jest przyznawane przez Dziekana na okres roku akademickiego, z wyjątkiem przypadku, gdy ostatni rok studiów zgodnie z planem studiów trwa jeden semestr lub pierwszy rok studiów rozpoczyna
    się od semestru letniego. W takim przypadku stypendium przyznaje się na okres
    do 5 miesięcy.
  1. Student składający podanie po wymaganym terminie, może otrzymać stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, od miesiąca złożenia, jeżeli wniosek wpłynie do Działu do 10 dnia danego miesiąca bez wyrównania za poprzednie miesiące. Wypłata następuje najpóźniej do końca następnego miesiąca po złożeniu wniosku.
  1. W przypadku, gdy orzeczenie o którym mowa w ust. 1 wydane zostało na czas określony, wypłatę stypendium specjalnego wstrzymuje się od następnego miesiąca
    po upływie tego terminu. W przypadku przedłożenia kolejnego orzeczenia (kontynuującego wcześniej wydane orzeczenie) wypłata zostaje wznowiona
    od miesiąca wstrzymania stypendium jeżeli student złożył wniosek w terminie
    14 dni od uzyskania nowego orzeczenia (nie później jednak niż dwa miesiące od dnia utraty ważności poprzedniego orzeczenia).